Bafra Organik Tarım Teknikerleri Derneği ve Victor Ananias

Samsun’un Bafra ilçesinde Organik Tarım Teknikerleri Derneği açıldı. Derneğin açılışında Samsun’da ekolojik yaşamın gelişmesi yolunda büyük katkısı olan Victor Ananias da anıldı.
Organik Tarım Teknikerleri Türkiye’de organik tarımın ve ekolojik yaşam felsefesinin gelişmesinde çok önemli rol oynuyorlar. Türkiye’de şu anda 45 üniversitede yılda ortalama 100 mezun veren organik tarım bölümü bulunuyor.
Buğday Derneği ve Victor Ananias,ekolojik yaşamın gelişmesi için Samsun’da pek çok adım attı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr Ali Kemal Ayan da Samsun’da ekolojik yaşam alanında atılan tüm adımlarda Buğday Derneği ve Victor Ananias’ın olduğunun altını çiziyor ve şunları söylüyor:
“Organik tarımın Türkiye’deki babasıdır Victor. Onunla 1998 yılında tanıştık, ekolojik yaşam felsefesini ondan öğrendik, o tarihten bu yana da onun Türkiye genelinde verdiği emeklere Karadeniz’de katkı verdik.
Victor ile yılda birkaç kez Samsun’da buluşurduk. Toplantılarda ekolojik yaşamın ruhunu üflerdik. Birlikte ekolojik tarım planlama ve koordinasyon kurulu oluşturduk. 19 Mayıs’ın ruhuna uygun olarak 19 maddelik bir plan yaptık. Bu planla Samsun İçme Suyu Baraj Havzası’nın organik tarıma dönüşmesi sağlandı. Organik fındık üreticileri birliği oluşturuldu. %100 Ekolojik pazar kuruldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde ekolojik yaşam kulübü kuruldu. Kızılırmak Deltası- Kuş Cenneti bölgesinin ekolojik tarıma geçişine destek olundu. “Neden organik besin tüketmeliyiz” başlıklı konferanslar yapıldı. Ekolojik oyuncak üretimine ve Sürmeli organik köy oluşumuna destek olundu. samsun organik tarım hareketinin ulusal ve uluslararası hareketlerle buluşması sağlandı.”
Derneğin açılışında organik tarım teknikerleri emeklerini unutmadıkları sevgili Victor’un fotoğrafını da birlikte çektirdikleri fotoğraf karesine aldılar.
Açılış haberi ve fotoğrafına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Merkezi’nin web sitesinde de yer verildi: http://www.bugem.gov.tr/haberdetay.aspx?refno=87

Victor Ananias doğaya adanmış bir yürekti. Bodrum’un ıssız kalmış son tepesinde,kanadı kopuk bir yeldeğirmeninin kıyısında, onun, öyküsünü rüzgar anlatır.
Ey güzel çocuk... Ey güzel çocuk! Victor isimli iyilik meleği! Seni ancak rüzgar anlatır.

Sayfa Başına Git

Victor Ananias