Buğday Restoran

Buğday Hareketi’nin tohumları ilk kez 1990 yılında, Victor Ananias’ın Bodrum pazarında tam pirinç, zeytinyağı, adaçayı, kekik, deniz tuzu sattığı küçük bir tezgâhta atıldı. Ananias tezgâhındaki ürünleri, ertesi yıl Bodrum’da Eski Hükümet Sokağı’nda açtığı Başak Doğal Ürünler Dükkânı’na taşıdı. Dükkân, 1992 yılında yanına eklenen Başak Naturcafe ile bir yandan sağlıklı beslenmek isteyenlerin uğrak yeri, diğer yandan da çevrecilere toplantı mekânı oldu.

1992 Mart ayında bahçe içinde eski bir Rum evi restore edilerek, burada Buğday Vejetaryen Restoran hizmete açıldı. Restoran, mutfağında ilkelerinden ödün vermeyerek, rafine edilmemiş yöresel, mevsimsel doğal gıdaları; toprak tencerelerde, tahta kaşıklarla, deniz tuzuyla ve sızma zeytinyağıyla ve sevgiyle hazırlayıp sundu. Bunu yaparken de konuklarını sağlıklı gıdalar ve ekolojik yaşam konularında bilgilendirmeyi ihmal etmedi.

Bireysel gelişim, çevre, ekolojik yaşam konularında toplantı, seminer, kurs ve sergilerle birlikte, bu konularda yerli ve yabancı yayınları içeren küçük bir kitaplığa da ev sahipliği yaptı. Bu kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen kültür ve doğa gezileri de sürdürülebilir, katılımcı turizme katkı sağladı.

1992 yılının Mart ayında atılan tohumlar, bahçe içinde eski bir Rum evi restore edilerek açılan Buğday Vejetaryen Restoran’ın bahçesinde filizlenip yeni meyveler ve tohumlar vermeyi sürdürdü. Buğday Restoran, mutfağında ilkelerinden ödün vermeyerek; rafine edilmemiş yöresel-mevsimsel doğal gıdaları toprak tencerelerde, tahta kaşıklarla; deniz tuzu ve sızma zeytinyağıyla, sevgiyle hazırlayıp sundu. Bunu yaparken de konuklarını sağlıklı gıdalar ve ekolojik yaşam konularında bilgilendirmeye özen gösterdi.

Buğday Restoran ayrıca, bireysel gelişim, çevre, ekolojik yaşam konularında toplantı, seminer, kurs, dia gösterileri ve sergilerle birlikte bu konularda yerli ve yabancı yayınları içeren küçük bir kitaplığa da mekân oldu. Bu kültürel etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen kültür ve doğa gezilerinde ise sürdürülebilir, katılımcı, doğa dostu turizme yönelik projelerin ilk adımları atıldı…

Buğday’ın kuruluşunun ikinci yılında restoranın yanına taşınan Başak Doğal Ürünler Dükkânı doğal, geleneksel ve ekolojik sertifikalı ürünler satmaya devam etti. Bu ürünleri sağladığı kaynakları, ekmeği, çömlek tencereyi, tahılı, ekolojik sebzeleri üreten insanları doğrudan destekleyen Buğday, bu tip döngülerin yaygınlaşmasına katkıda bulunurken pek çok kişiyi de bu tip üretimlere teşvik etti. Buğday Restoran sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanından gelen sağlıklı beslenme ve doğal yaşamla ilgilenenlerin uğrak yeri, buluşma noktası oldu.

1999’da, misyonunu Buğday’ın İstanbul’dan yürütmeye başladığı projelere devreden Buğday Restoran, bugün ekolojik yaşam ve sağlıklı beslenme alanında uzman pek çok kişinin ilham aldığı bir mekândı.

Victor Ananias doğaya adanmış bir yürekti. Bodrum’un ıssız kalmış son tepesinde,kanadı kopuk bir yeldeğirmeninin kıyısında, onun, öyküsünü rüzgar anlatır.
Ey güzel çocuk... Ey güzel çocuk! Victor isimli iyilik meleği! Seni ancak rüzgar anlatır.

Sayfa Başına Git

Victor Ananias