Dünya Vatandaşı

Victor Ananias 1971 yılında Zürih’te, Türk bir anne ve Şilili bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Annesinin sağlık sorunu nedeniyle ailece yaşamlarını sadeleştirme yolunda adım attılar. Victor altı yaşında iken Bodrum’un Yalıkavak köyüne yerleştiler. Burada son yel değirmenini restore ettiler ve yeniden çalıştırdılar. Tek göz bir köy evi yaptırdılar ve Victor’u o evde büyüttüler.

Victor ya da onun küçüklüğünü bilenlerin çağırdığı şekliyle Vitito, bu son değirmende son değirmenciden rüzgârı, köylülerden buğdayı, ekip biçmeyi, taş ustasından barınak yapmayı öğrendi. Daha küçük bir çocukken o yıllarda henüz bir köy olan Yalıkavak’ta köy yaşamını bütün ayrıntılarıyla öğrendi.

Çok küçük yaşta yaşamı yürütme çabasına atılan Victor Ananias, miçoluktan tur rehberliğine; bahçıvanlıktan otel müdürlüğüne kadar birçok işte çalıştı. Üniversiteyi bırakarak dünyayı dolaşmaya karar verdi. Birçok ülkede vejetaryen mutfaklarda aşçılık yaptı, alternatif yaşamlarla ilgili topluluklara girip çıktı. 1990 yılında Bodrum pazarında ilk ekolojik ürün tezgâhını açtı. 1991 yılında açtığı Başak Doğal Ürünler Dükkânı Türkiye’nin ilk doğal ürün dükkânı idi. 1992 yılında açtığı ve açık olduğu yedi yıl içinde ulusal ve uluslararası birçok başlangıcın yaşandığı Buğday Restoran, köprülerin kurulmasına, insanlığın yaşamsal sıkıntılarına pratik çözümlerin ve umutlu yaklaşımların üretilmesine hizmet etti.

Victor’un çalışmaları zamanla Bodrum’a sığamaz hale geldi. 1999 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı adına Nuh’un Ambarı isimli doğal ürün dükkânı ve doğal kafeyi hayata geçirdi. Bu mekân, ekolojik yaşam konularının İstanbul’da yayılmasını sağladı.

2003 yılına kadar ekolojik iç pazarın oluşması için ekolojik ürünlerin toptan satışı, yeşil kutu projeleri, Buğday dükkânlarının açılması, ekolojik tarımla ilgili tarafların bir araya getirilmesi gibi konularda birçok adım atan Victor, pek çok yayına ilham veren Buğday Ekolojik Yaşam dergisini ortaya çıkardı. Türkiye’nin ilk ekolojik yaşam dergisi Buğday, bu konudaki bilginin dağıtımında ciddi bir rol oynadı ve ekolojik yaşam camiası oluşturdu. Victor, Buğday hareketinin gittikçe artan sayıda destekçisi, emek vereniyle sorumluluk aldığı çalışmaları kurumsallaştırmaya karar verdiğinde yıl 2002 idi. Victor, aramızdan ayrıldığı güne kadar Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruluşundan itibaren genel başkanlığını yürüttü. Buğday Derneği çatısı altında başlatılan TaTuTa, %100 Ekolojik Pazar, toplum destekli BAHÇE gibi kilometre taşı niteliğindeki önemli çalışmaların vizyonerliğini yaptı. Uluslararası birçok kuruluşta yönetsel görevler aldı.

Yaşamı boyunca attığı sayısız tohumların hepsi, ölümünden sonra çok uzun süreler yaşayacak güçte oldu. Bu nedenle çalışma arkadaşları ve sevenleri, cenazesinde “attığın tohumları biz yeşerteceğiz” sözü taşıyan tohumlarla uğurladılar onu.

Yolun açık olsun Victor!

Atlas Dergisi, Nisan 2011 sayısında yayımlanmıştır.

Victor Ananias doğaya adanmış bir yürekti. Bodrum’un ıssız kalmış son tepesinde,kanadı kopuk bir yeldeğirmeninin kıyısında, onun, öyküsünü rüzgar anlatır.
Ey güzel çocuk... Ey güzel çocuk! Victor isimli iyilik meleği! Seni ancak rüzgar anlatır.

Sayfa Başına Git

Victor Ananias