Buğday’da çöp

(Victor Ananias tarafından el ile yazılmış ve Buğday Derneği’nin Çukurcuma’daki ofisinin duvarına pano şeklinde hazırlanarak asılmış olan yazısı – 2010 yılı)

Buğday Derneği ofis ve çalışma sahalarında, İstanbul’un günlük kişi başı ortalama çöp miktarı olan 1 kg atığı üretmemeye, bunu en aza indirmeye “0” çöplü bir yaşam için çalışmaya özen gösteriyor ve sorumluluk duyuyoruz!

TÜM ORGANİK ATIKLAR öldüğümüzde bedenlerimizin dahi olduğu gibi toprağa, yeniden yaşam kaynağına dönüşüyor. Mutfakta özel kaplarda biriken tüm organik atıklar en yakın kompost yığınına gerekli sıklıkta taşınıyor.

KAĞIT KARTON kullanıyoruz maalesef ormanların, üretiminde enerjinin, suyun tükendiğini bilsek de özen ve azaltmaya çalıştığımız (gereksiz çıkış almayarak, tek tarafı kullanılmış ve işlevi bitmiş kağıtların biten tarafını çizip tekrar kullanıma sokarak) kağıt atıklarımızı ayrı biriktirerek bu işten geçinen toplayıcılara veriyoruz. İnce olan her şey kağıt değil!

METAL – ALÜMİNYUM – G.D. PLASTİK gibi materyalleri atmamız gerekirse toplayıcıların alabileceği şekilde şeffaf torbada ya da görünür bir şekilde bırakıyoruz.

CAM kırılırsa ya da hiç bir şekilde kullanılmayacaksa biriktirip cam kumbaralarına atıyoruz. Cam’ın eritilip geri dönüştürülmesinde de çok enerji kullanıldığını bildiğimiz için tekrar kullanabileceğimiz şişe ve kavanozları kapakları ile birlikte yıkıyor ve bir mutfak rafında saklıyor-kullanıyor-hediye ediyoruz.

PİL atıkları bunu toplayan sisteme verilmek üzere ofis sekreterinde toplanıyor. Mümkün mertebe şarj olabilen ya da doğrudan akım ile çalışan aletleri tercih ediyoruz.

TIBBİ – KİMYASAL maddeler ile ilgili çöp ortaya çıkarsa ayrı ve olması gerektiği gibi en yakın hastane vs. toplama noktasına ulaştırıyoruz. Temizlik kimyasalları dünyamızın su sistemine zehirli atık olarak karıştığı için temizlikte sadece arap sabunu, zeytinyağ sabunu, sirke gibi doğada tam çözünen maddeler kullanıyor. Havaya kimyasal atık salmamak için de oda spreyi, kimyasal kokular yerine fesleğen gibi arkadaşlarımız var.

MUTFAK ATIK YAĞLARI şehirde pazarlarımızdaki toplama noktalarına, köyde sabun üretimine gidiyor.

HAYALİ – ZİHİNSEL ATIKLAR ile ilgili çok dikkatli davranıyor, onları hiç kafamızda, gönlümüzde biriktirmiyoruz ki iyi çalışsınlar, özen sorumluluk ve inanç ile mucizelere kapı açalım! Yaşamımızda birbirimizin zamanı, emeği dahil hiçbir varlığın çöp olmadığını anladığımız, çöpe hiçbir şeyi atmadığımız an Buğday önemli misyonlarından birisini gerçekleştirmiş olacak. O zaman aşağıdaki üç arkadaş da (tetrapak kutu, yoğurt kabı ve ….) altlarında birer delik, içlerinde yıl boyunca üretilmiş mis gibi kompost ve özenle saklanmış tohumlardan yeni bir baharın, yeni bir yaşamın müjdecisi olacaklar!

Victor Ananias doğaya adanmış bir yürekti. Bodrum’un ıssız kalmış son tepesinde,kanadı kopuk bir yeldeğirmeninin kıyısında, onun, öyküsünü rüzgar anlatır.
Ey güzel çocuk... Ey güzel çocuk! Victor isimli iyilik meleği! Seni ancak rüzgar anlatır.

Sayfa Başına Git

Victor Ananias